Jak rozpoznać pościel wysokiej jakości ?

Na temat rodzajów dostępnych tkanin pościelowych można znaleźć w internecie wiele publikacji. Ja natomiast skupię się na przedstawieniu Wam kilku rad, dzięki którym od razu będziecie mogli rozpoznać pościel wysokiej jakości, wartą zainteresowania.

Materiał

Zasada pierwsza i najważniejsza, materiał ma być miły w dotyku. Oczywiście mam na myśli tylko te o naturalnym składzie: bawełna, len, bambus. Kierujemy się dokładnie tą samą zasadą, jak przy wyborze ubrania, dotyk pościeli ma być dla nas miły. W przypadku wyboru pościeli dla dzieci obowiązkowy jest Certyfikat Oeko-Tex Standard 100, by pościel była bezpieczna dla dziecka. Gramatura tkaniny powinna wynosić ok. 160 g/m2.


Szew i nici

Pościel powinna mieć estetyczne wykończenie nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Najlepiej jeśli oprócz szwu overlokowego jest jeszcze drugi szew prosty, biegnący tuż obok. Gęstość  ściegu, czyli ilość przeszyć na centymetr, powinna wahać się między 4 a 5. Im rzadszy ścieg, tym większe prawdopodobieństwo, że materiał będzie się rozchodził podczas użytkowania i konserwacji. Wszystkie szwy powinny być staranne, a nitki dobrze docięte. Staranne przeszycia wydłużają czas pracy, lecz gwarantują wyższą jakość produktu.


Sposób zapięcia

Jest to kwestia preferencji.  Ważne, by każdy z elementów był dokładnie przyszyty. Przyglądamy się, czy guziki nie mają wystających nitek, które mogą spowodować, że guziki odpadną. Zamek błyskawiczny dodatkowo zapobiega dostawaniu się kurzu do wnętrza poszewek, jednak należy zwrócić uwagę na jego jakość, gdyż często się psuje, a jego wymiana bywa kosztowna. Troczki natomiast są najbardziej pracochłonnym dla producenta sposobem zamknięcia, gdyż muszą one zostać przygotowane osobno. Zapewniają za to piękny efekt romantycznych kokardek.


Wzór i kolor tkaniny

Najbardziej popularną kolorystyką w pościeli jest biel. Jest to kolor, który nadaje posłaniu uroczysty i luksusowych charakter. Jest on również wyznacznikiem czystości i dbałości o miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszego życia. Jeśli pościel posiada naszyte aplikacje oraz dodatki, ważne by były one również podatne na pranie w wysokich temperaturach. W przeciwnym razie nawet najpiękniejsza pościel z syntetyczną wstawką, nie będzie nadawała się do długiego użytkowania.
Jestem zwolenniczką gładkiej pościeli bawełnianej. Miałam już w swoim dorobku pościele z satyny, flaneli oraz kory. One też zaliczają się do gatunku pościeli bawełnianej, lecz ich struktura całkowicie mi nie odpowiadała. Cenię sobie zalety gładkiej pościeli bawełnianej, która pozwala skórze swobodnie oddychać i zapewnia komfort termiczny. Jest ona elegancka i chroni skórę przed obtarciami i podrażnieniami.
Pamiętajmy również o samym wkładzie. Kołdry i poduszki również powinny być dobrej jakości. Unikajmy zakupów okazyjnych wkładów o syntetycznych, kiepskiej jakości składach.


Wielu polskich producentów ma w swojej ofercie pościel o niższych i wyższych parametrach, więc nie bójmy się pytać ich o szczegóły, gdyż to my ostatecznie mamy być zadowoleni z wyboru.Mam nadzieję, że mogłam pomóc swoją wiedzą, a jeśli macie jakieś pytania, zachęcam do komentowania, chętnie odpowiem.


Zapraszam również na stronę: www.simplepattern.pl po więcej pościelowych inspiracji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.