Jedwabna apaszka – jak powstaje?

jedwabna apaszka jak powstaje

Gdybym miała wymienić trzy klasyczne elementy kobiecego stroju, byłyby nimi torebka Kelly, kostium Chanel i jedwabna apaszka Hermesa. Co ciekawe Hermes był początkowo rymarzem i pierwszą jedwabną apaszkę firma wyprodukowała dopiero w 1937 roku. Sukces apaszki Hermesa w naturalny sposób popchnął do działania innych producentów wyrobów luksusowych. Słynne domy mody, producenci galanterii zaczęli projektować własne kolekcje apaszek jedwabnych. Rzecz jasna projektanci nie kopiowani wzorów Hermesa, lecz wykształcili charakterystyczne dla siebie style. Niepodważalnym jest fakt, że każda elegancka kobieta powinna mieć w swojej garderobie kilka jedwabnych apaszek, które staną się dopełnieniem każdej stylizacji. Z tego artykułu dowiesz się jak powstaje jedwabna apaszka.

Jedwabna apaszka Hermes zaprojektowana przez Laurence’a Bourtoumieux do kolekcji jesiennej 1999 roku.
Ilustruje znaki zodiaku.

Jak powstaje jedwabna apaszka?

Pierwszym krokiem jest stworzenie samego pomysłu na wzorów głowie projektanta. Wiele wzorów jest zaczerpniętych z wydarzeń historycznych, dawnych ilustracji, motywów tkackich. Nastepnie tworzony jest rysunek oraz wstępny szablon każdego koloru, który zostanie użyty do nadruku. Odcienie kolorow testuje się wstępnie na papierze, a jeśli kolor jest zadowalający, można przystąpić do wyboru jedwabiu. Istnieje kilka rodzajów splotu, natomiast najczęściej wybierany jest charakterystyczny prążek splotu diagonalnego lub jedwab z tłoczonym wcześniej logo marki. Nadruk wykonuje się jednocześnie na całej belce materiału, z której w późniejszym czasie wykrawane będą apaszki.

Dawniej apaszki drukowane były ręcznie, a każdy kolor nakładany był na szablon indywidualnie. Aktualnie jedwab drukowany jest maszynowo, co pozwala zachować większą precyzję druku i powtarzalność wzoru. W zależności od bazowego koloru – tła apaszki stosuje się dwie metody nadruku. Jedna polega na nakładaniu wszystkich kolorów na naturalną tkaninę, natomiast druga na wywabianiu miejscowo ciemnego koloru i zastępowaniu go właściwym kolorem. Ta druga metoda lepiej sprawdza sie prze ciemniejszych apaszkach, gdyż zapewnia mocniejszą głębię koloru.

Współcześnie najbardziej powszechna metoda druku na jedwabiu to sitodruk. Wszystkie kolory nanosi się osobno na materiał, a następnie czeka do wyschnięcia przed nałożeniem kolejnej barwy. Jest to precyzyjny i czasochłonny proces. Ostatnim etapem jest wycięcie apaszek i obrębienie brzegów. W przypadku najbardziej luksusowych marek proces ten wykonywany jest ręcznie, co dodaje dodatkowego uroku samej apaszce. Teraz już wiesz po krótce jak powstaje jedwabna apaszka.

Jeśli wpis okazał się dla Ciebie wartościowy, podziel się proszę swoją opinią w komentarzu.

Sprawdź również nasze jedwabne bandeau, które pięknie ozdobią Twoją torebkę lub urozmaicą stylizację: https://simplepattern.pl/produkt/bandeau-no-1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.